17.jūlijs / 2017

Virsgana dievkalpojums Rīgas katedrālē svētmocekļa Rīgas Jāņa relikviju iegūšanas dienā.

2017. gada 15. jūlijā Latvijas Pareizticīgā Baznīca lūgšanās atzīmē četrpadsmito gadadienu kopš svētā svētmocekļa Rīgas Arhibīskapa Jāņa svēto relikviju iegūšanas. Dievišķo liturģiju šajā dienā Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrālē ar Viņa Eminences Visaugstisvētītā Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra svētību kalpoja Augstisvētītais Jelgavas Bīskaps Jānis, Rīgas eparhijas vikārs.

Šajā visai Latvijas Pareizticīgajai Baznīcai tik nozīmīgajā svētku dienā diženajā katedrālē pulcējās garīdznieki no dažādiem Latvijas reģioniem un ticīgie no daudziem Rīgas un tās apkārtnes dievnamiem.

Augstisvētītajam Bīskapam Jānim līdzkalpoja Rīgas apriņķa prāvests virspriesteris Jēkabs Prisjažņuks, Valmieras apriņķa prāvests virspriesteris Nikolajs Tihomirovs,  Liepājas apriņķa prāvests virspriesteris Vadims Demčenko, Daugavpils-Rēzeknes eparhijas Rēzeknes un Madonas apriņķa prāvests virspriesteris Viktors Teplovs, Jēkabpils Svētā Gara vīriešu klostera pārzinis igumens Makārijs (Kirilovs), klēriķi no Rīgas un citiem Latvijas reģioniem. Dievkalpojumā lūdzās Rīgas Svētās Trijādības-Sergija sieviešu klostera igumene Magdalēna (Polin) ar klostera māsām. Šīs dienas svinības ar savu brīnišķīgo skanējumu rotāja koris, reģentes Natālijas Mudrajas vadībā.

Liturģijas noslēgumā pie svētā svētmocekļa Rīgas Jāņa ikonas un šķirsta ar svētmocekļa asiņu daļiņām, kas saudzīgi savāktas viņa mocekļa nāves vietā 1934. gadā, Augstisvētītais Valdnieks Jānis kalpoja aizlūgumu un notika Krusta gājiens ap katedrāli. Pēc atgriešanās dievnamā, Bīskap Jānis nolasīja lūgšanu svētajam.

Pēc ilgu gadu vēlējuma Augstisvētītais Bīskaps Jānis vērsās pie dievlūdzējiem ar sprediķi, kurā nodeva Visaugstisvētītā Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra apsveikumu šajā Latvijas Pareizticīgās Baznīcas piemiņas dienā, un īpaši atzīmēja: „Tieši pateicoties Visaugstisvētītā Valdnieka Metropolīta Aleksandra nerimtīgajiem darbiem, neskatoties uz dažādām grūtībām un šķēršļiem, pirms 14 gadiem mēs spējām iegūt mūsu svētā svētmocekļa Jāņa relikvijas, kurš ir aizstāvis un lūdzējs par visu mūsu Latvijas Pareizticīgo Baznīcu”.

Sprediķa turpinājumā Augstisvētītais Valdnieks pastāstīja par svētā Jāņa kanonizācijas notikumiem, par to, kā 2003. gadā Rīgas Dievmātes Patvēruma baznīcā tika iegūtas viņa netrūdošās relikvijas. „... Pēc tam, kad tika atvērts ozolkoka šķirsts, kurā bija apglabāts svētmoceklis, visi, kas tajā brīdī atradās baznīcā, sajuta ne šīs zemes smaržu. Valdnieka Jāņa miesas, viņa ietērps bija tādā stāvoklī, kāds tas bija gandrīz pirms septiņdesmit gadiem viņa apbedīšanas dienā. Un kas ir pats apbrīnojamākais – pat ziedi, kas tolaik tika ielikti zārkā, bija saglabājušies svaigi, gluži kā vakar griezti. Redzot to visu, īpaši skaidri saproti, cik dižens gādnieks Dieva priekšā bija svētmoceklis Jānis. Cik spēcīga un jūtama ir viņa aizstāvība mums visiem”.


IZZIŅA:
 

Svētā svētmocekļa Jāņa svētās relikvijas 2003. gada 15. jūlijā tika atrastas nesatrūdējušas. Tādā pašā stāvoklī saglabājies ietērps, mitra, omofors, sakoss, paramandija, uzroči, josta, epitrahils, krusts, Evaņģēlijs un vainags uz nonāvētā pieres, pārklājs. Svētās relikvijas tika ietērptas jaunā svētītāja tērpā un ievietotas mazajā pārnesamajā šķirstā. Relikviju pārnešanas svinības no Rīgas Dievmātes Patvēruma baznīcas uz Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāli notika 4. oktobrī. Neskaitāmo dievlūdzēju garīgais un lūgšanu pacēlums bija neparasti liels. Uz krusta gājienu sapulcējās ne tikai Rīgas pareizticīgie iedzīvotāji, bet arī svētceļnieki no daudzām pilsētām, kā arī citu konfesiju ticīgie. Krusta gājiens sākās 8.00. Vairāk nekā 5 000 cilvēku piedalījās svinīgajā svēto relikviju pārnešanā. Krusta gājiena priekšgalā nesa lukturi, krustu un ikonu, baznīcas karogus, tālāk gāja Rīgas Svētās Trijādības-Sergija sieviešu klostera māsas, igumene, aiz viņām gāja Latvijas draudžu garīdzniecība. Priesteri nesa mazo pārnesamo šķirstu ar svētajām relikvijām šim nolūkam sagatavotās nestuvēs, izrotātās ar baldahīnu un ziediem. Aiz svētkalpotājiem gāja Rīgas draudžu kopkoris. Krusta gājiena laikā skanēja Rīgas pilsētas dievnamu zvani. Pēc atnešanas uz Rīgas katedrāli, svētās relikvijas uzreiz tika ievietotas lielajā šķirstā. Dievišķā liturģija šajā dienā bija īpaši svinīga, garīga prieka un svinīguma piepildīta. Mazais pārnēsājamais šķirsts un lielais šķirsts tika izgatavoti par Latvijas iedzīvotāju un labdaru ziedojumiem.