10.jūlijs / 2017

Akafists un Visnakts dievkalpojums Rīgas katedrālē Dievmātes Tihvinas ikonas svinību priekšvakarā

2017. gada 8. jūlijā, piektās svētdienas pēc Trijādības un Dievmātes Tihvinas ikonas svētku dienas priekšvakarā, Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrālē notika svētku dievkalpojums par godu katedrāles kreisā altāra altārsvētkiem. Akafistu Vissvētajai Dievadzemdētājai un Visnakts dievkalpojumu kalpoja trīs Latvijas Pareizticīgās Baznīcas Virsgani – Viņa Eminence Visaugstisvētītais Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs, Augstisvētītais Daugavpils un Rēzeknes Bīskaps Aleksandrs, Augstisvētītais Jelgavas Bīskaps Jānis, LPB Rīgas eparhijas vikārs.

Plkst. 17 līdzkalpojot Latvijas Pareizticīgās Baznīcas garīdzniekiem, pie godājamās Tihvinas ikonas tika kalpots Akafists, kura noslēgumā tika kalpots Visnakts dievkalpojums.

Litijas laikā Vakara dievkalpojumā Augstisvētītais Jelgavas Bīskaps Jānis iesvētīja maizi, graudus, vīnu un eļļu.

Polielejā Rīta dievkalpojuma laikā Visaugstisvētītais Metropolīts Aleksandrs nolasīja Evaņģēliju, pēc tam Latvijas Virsgani svaidīja ticīgos ar litijā iesvētīto eļļu.

Dievkalpojuma noslēgumā godājamās Dievmātes Tihvinas ikonas priekšā, kuru no ASV atveda Tihvinas ikonas sargātājs virspriesteris Sergijs Garklāvs (1927-2015), garīdznieki nodziedāja dažādus dziedājumus Vissvētajai Dievadzemdētājai. Pēc tam Visaugstisvētītais Metropolīts Aleksandrs vērsās pie dievlūdzējiem ar sprediķi, kurā atgādināja, ka Vissvētā Valdniece Dievadzemdētāja savā Tihvinas ikonā viesojās mūsu galvaspilsētā, apvienojot dažādu kristīgo konfesiju un nacionalitāšu cilvēkus. Mēs visi spilgti atceramies 2004. gada notikumus, kad ļaudis nebeidzamā virknē – vieni, ar ģimenēm, kopienas, svētceļnieku grupas – stāvēja stundām ilgās rindās, lai uz nedaudz sekundēm pieskartos svētumam un lūgtos par piederīgajiem un tuviniekiem.

Sprediķa noslēgumā Visaugstisvētītais Virsgans apsveica visus gaidāmajos katedrāles altārsvētkos un uzaicināja visus rīt, 9. jūlijā, doties uz Rīgas katedrāli, lai kopīgi lūgtos Dievišķajā liturģijā. Stundu lasīšanas sākums plkst. 8:30, plkst. 9:00 – Dievišķās liturģijas sākums Virsganu vadībā.